niedziela, 25 sierpnia 2013

Czyli tytuł zainspirowany blogiem http://friday.blox.pl/html

W ostatni piątek, czyli 23.08 rozpoczął się ostatni Letni Kongres, czyli Grand Prix Warszawy. Rozpoczął się najładniejszym turniejem, czyli mikstami. A jutro czeka nas turniej Grand Prix Polski Par.  

00:24, utopijne
Link Dodaj komentarz »
środa, 21 sierpnia 2013

Na początku sierpnia odbyły się Letnie Mistrzostwa Ameryki Pólnocnej oraz ich najważniejszy dla nas turniej – Spingold. W tym roku rozgrywki były wyjątkowo emocjonujące dla wszystkich Polaków. Najpierw w półfinale spotkały się dwa zespoły z polakami w składzie – Gromov i Bridge24. To właśnie team Gromov był faworytem, trudno się dziwić, gdyż w jego składzie występowali bardzo dobre pary Gomov-Dubonin, Buras-Narkiewicz oraz Bocchi-Madala. Niespodziewanie jednak wygrał team Bridge24 w składzie Jagniewski-Gaweł, Kalita-Nowosadzki.

Za nami już bardzo emocjonująca sobota, położyliśmy się spać dopiero o 5 nad ranem, gdyż musimy pamiętać o różnicy czasu. Co robiliśmy do 5 rano? Kibicowaliśmy naszym drużynom, oglądając ich zagrania na BBO.

Przed nami jeszcze bardziej emocjonujący dzień. W finale spotkają się drużyny Bridge24 oraz Grue (Joe Grue, Leslie Amoils, Brad Moss, Thomas Bessis, Peter Bertheau, Jacob Morgan). O czwartej nad ranem odbyło się najbardziej emocjonujące rozdanie finału. Polacy rozgrywali kontrakt 4kier, który można było obłożyć za pomocą przebitki treflowej. Gracz W wziął pierwszą lewę i zaczął myśleć, i myślał, i myślał… wziął następną lewę… i znowu myślał… i myślał… I w końcu wypuścił. Wszyscy już cieszyli się z wygranej gdy przyszła informacja: JEST BŁĄD W ZAPISACH! REMIS! BĘDZIE DOGRYWKA!

Ile osób pomyślało w tej chwili „O nie! Jest 4 rano! Jutro… Dzisiaj… Trzeba do pracy!” Rzeczywiście było jeszcze 8 rozdań dogrywki. Tym razem jednak Polacy dość łatwo poradzili sobie z wygraniem tego turnieju. O 6 rano w końcu można było się położyć, tzn. pójść do pracy.

niedziela, 07 kwietnia 2013

Minął prawie miesiąc od ostatniego wpisu, to dużo czasu i wiele się działo. Krakowska wiosna brydżowa odbyła się tuż przed świętami, a teraz odbywa się Mityng Łódzki. Przed nami natomiast Elimiacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Sportów Umysłowych oraz Mecz Parlamentarzyści kontra Dziennikarze.

Myślę, że do najciekawszych wydarzeń dla czytelników tego bloga należy ostatnie wydarzenie.      W skład drużyny Parlamentarzysów wchodzą: Iwona Arent (PiS), Marek Borowski , Leszek Czarnobaj(PO), Witold Gintowt-Dziewałtowski(PO) , Eugeniusz Kłopotek(PSL) , Tomasz Latos(PiS), Grzegorz Raniewicz(PO),  Marek Suski(PiS), Wojciech Szarama (PiS),  Marek Ziółkowski(PO), natomiast w skład drużyny Dziennikarzy wchodzą: Jerzy Jachowicz (Sieci) , Andrzej Jonas (The Warsaw Voice),  Grzegorz Miecugow (TVN),  Hirek Wrona (III program PR), Ryszard Żochowski (Przegląd Sportowy),   Witold Żygulski (The Warsaw Voice).

Warto zauważyć na współpracę ponadpartyjną. Zobaczymy jak pójdzie im to w praktyce. Mecz będzie transmitowany na BBO, więc każdy chętny będzie mógł obserwować przebieg rozgrywek. Moim zdaniem taki mecz to wspaniały sposób promocji brydża, tylko trzeba zadbać o odpowiedni rozgłos takich inicjatyw.

Komu kibicujecie? 

niedziela, 10 marca 2013

Ten weekend był bardzo intensywny, odbywały się Akademicki Mistrzostwa Polski (AMP), Mityng Żuławski (turniej z cyklu GPP Par), oraz mecz ligowy (ekstraklasa) między KS UNIA WINKHAUS Leszno a CONSUS CARBON Kalisz.

Każde z tych zawodów to bardzo ważne wydarzenie w brydżowym kalendarzu. AMP są ważne dla wielu juniorów, przede wszystkim dlatego, że wyniki tych zawodów liczą się do stypendiów naukowych. Co roku zawody poprzedza długa debata na temat miejsca i czasu. Niestety pomimo starań organizatorów nigdy nie udaje się pogodzić interesów wszystkich zawodników.

W tym roku szczególnie wiele emocji budział lokalizacja. Organizatorem zawodów był AZS Uniwersytet Warszawski, który zdecydował się wykorzystać swój ośrodek COSA Wilkasy.  Mniej niż 60 km od granicy Polsko-Rosyjskiej. 

W tym roku turnieju par wygrali Adrian Bakalarz i Paweł Kaleta wyprzedzając parę Jakub Wojcieszek – Wojciech Kaźmierczak tuż za nimi uplasowała się para Krzysztof Duwe i Kacper Kacperski. Szczególnie warto zwrócić uwagę na brązowych medalistów, gdyż jest to para z małym doświadczeniem, grają w brydża dopiero od trzech lat, a wyprzedzili wielu doświadczonych zawodników.

Turniej teamów wygrał team Uniwersytetu Warszawskiego. Co nie jest zaskakujące, co roku Uniwersytet Warszawski wystawia liczną i dobrą ekipę. Tym razem team Uniwersytet Warszawski I występował w składzie: Jan Bentley, Michał Gulczyński, Ania Morgiel, Łukasz Witkowski. Drugie miejsce zajął team UW Marks w składzie: Dominik Jastrzębski, Urszula Kędzierska, Rafał Marks, Adam Witkowski. Trzecie miejsce zajął team Politechiniki Krakowskiej w składzie: Olga Długosz, Justyna Długosz, Michał Igła, Adam Krysa.

Gratulujemy!

Warto również wspomnieć o klasyfikacji uczelni. Wygrał oczywiście Uniwersytet Warszawski wyprzedzając     Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz Uniwersytet Szczeciński. Warto zwrócić uwagę, ża zarówno Uniwersytet Warszawski jak i Uniwersytet Szczeciński regularnie prowadzą zajęcia z brydża sportowego o czym było już wcześniej na blogu.

środa, 16 stycznia 2013

Nowy zarząd szybko i z pełnym zaangażowaniem zabrał się do pracy. Niestety jak zwykle wszystko dzieje się za późno. Dopiero 13 grudnia powstał projekt rozgrywek kadrowych, a pierwszy etap zaplanowano już na koniec stycznia.

Wyobraźcie sobie, że musicie zaplanować 3 dniowy wyjazd, wziąć urlop w pracy, wytłumaczyć żonie i dzieciom, że znowu nie spędzicie z nimi weekendu na dodatek zamierzacie wydać sporo pieniędzy. Moim zdaniem to skomplikowane zadanie logistyczne, często wymagające sporego nakładu czasu, trzeba przekonać szefa, żonę, odwołać inne rzeczy.

Czy półtora miesiąca do rozgrywek to mało? Tak, ale jeszcze nie oburzająco mało. Niestety jednak w momencie ogłoszenia projektu znany był tylko planowany czas rozgrywek, nie wiadomo jednak nic było o miejscu w którym będą się odbywać.

Kiedy nastąpiło ostateczne ogłoszenie terminu i miejsca rozgrywek? 7 stycznia! A pierwszy etap już 25 stycznia.

Czy naprawdę można się dziwić, że do dzisiaj zgłosiło się tylko 8 par, podczas gdy termin zgłoszeń mija 18 stycznia?

Poza tym regulamin został tak stworzony, że bardzo ciężko jest odnieść konkretne korzyści z grania w kadrze. Trzeba najpierw zajmować wysokie miejsca w wielu różnych etapach rozgrywek parowych, następnie wygrać rozgrywki teamowe, dopiero zwycięzki team spotka się z obecną reprezentacją Polski, po czym jeśli wygra to będzie musiał poczekać jeszcze na rewanż, który również musi wygrać.

Banalnie proste, prawda?Miejmy nadzieje, ze tegoroczne rozgrywki się odbędą. Potrzeba do tego jeszcze 4 par. ORaz, ze w przyszłym roku wszystko zostanie ogłoszone wcześniej.

czwartek, 03 stycznia 2013

Trochę czasu już minęło od tego turnieju, ale myślę, że warto o nim wspomnieć. O czym mówię? O XIV Otwarte Mistrzostwa W-wy Juniorów, Juniorów Młodszych i Młodzików w konkurencji Par Mikstowych, które odbyły się na początku grudnia w Warszawie.

 

 Co wyróżnia ten turniej od innych?

Oprócz wymagań oczywistych czyli spełniania kryterium wieku (o tym jeszcze za chwilę) i bycia parą mikstową, czyli kobieta + mężczyzna istnieje dodatkowy wymóg. Wszystkich uczestników obowiązywały stroje wieczorowe. Dzięki temu jest to bez wątpienia najładniejszy turniej. Zresztą możecie sami zobaczyć.

 

W tym roku do turnieju oprócz par Juniorskich dopuszczone zostały również pary z innych kategorii wiekowych, gdyż część dochodu z turnieju zostało przekazane dla Patryka Wieczorka. 

Gratulacje dla zwycięzców!

 

1. Natalia Banaś -Wojciech Gaweł 
2. Karolina Walędzik - Dominik Jastrzębski 1.0
3. Justyna Duszyńska - Rafał Marks

środa, 07 listopada 2012

Niedawno było o wyborach nowego zarządu i prezesa. Tym razem będzie o dwóch nowych komisjach.

Pierwsza komisja o której warto wspomnieć to Komisja Szkoleniowa w składzie Marek Wójcicki – przewodniczący, Bogusław Gierulski, Michał Kwiecień, Jacek Nowak. Do pierwszych zadań tej komisji należy opracowanie programów szkoleniowych dla kadr juniorów, młodzików i juniorek przed Mistrzostwami Europy Juniorów we Wrocławiu. Mają także przygotować materiały szkoleniowe i program na ewentualne (!) zgrupowania przed ME Juniorów. A także opracować koncepcję wykorzystania Świata Brydża (popularnie zwanego Vivą) do publikacji zwiększonej ilości materiałów szkoleniowych i edukacyjnych.

Druga komisja to Komisja Organizacji Imprez Młodzieżowych  w składzie  Lidia Wilczak,  Jan Sibilski, Janusz Maliszewski,  Marcin Kuflewski,  Tomasz Klimkiewicz,  Roland Lippik ,  Adrian Bakalarz. Zacytuję z forumbirgde.pl:

"Komisja wytyczyła sobie cele i plany działania na rok 2013:

 Przygotowanie i ogłoszenie konkursu ofert na organizację Mistrzostw Polski Młodzików, Mistrzostw Polski Młodzieży Szkolnej i Mistrzostw Polski Juniorów 19-20 i 21-25. Zaproszenie zawodników z zagranicy na imprezy młodzieżowe w Polsce. Ogłoszenie terminów eliminacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i zamieszczenie jednoznacznego regulaminu przeprowadzenia tych zawodów.  Organizacja Jednolitego Kalendarza Imprez Młodzieżowych na stronie Polskiego Związku Brydża Sportowego z uwzględnieniem imprez lokalnych i międzynarodowych.  Zadbanie o stworzenie relacji z lokalnych imprez młodzieżowych, które będzie można publikować na łamach Świata Brydża lub na stronie Polskiego Związku Brydża Sportowego.  Znalezienie odpowiedniego miejsca i próba podjęcie się organizacji Ogólnopolskiego Obozu Brydżowego.  Obecność na każdej większej imprezie młodzieżowej przedstawicieli Komisji Organizacji Imprez Młodzieżowych.  Nawiązanie współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej".

Jak widać plan jest konkretny i mający szansę na realizację. Cele przyjęto rozsądnie. Życzymy powodzenia w realizacji.

Największe zainteresowanie wzbudził ostatni punkt (o współpracy z MEN), zaczęła się dyskusja na temat sensowności uczenia brydża w szkołach. Sceptyków nie przekonują żadne argumenty, a przecież jest ich wiele. Brydż rozwija logiczne myślenie, analityczne myślenie, zdolność do koncentracji, prawdopodobnie poprawia wyniki w nauce (trwają badania na ten temat).

poniedziałek, 05 listopada 2012

Zazwyczaj pod koniec września, a w tym roku wyjątkowo pod koniec października odbywa się kongres brydżowy w Wilnie – Vilnus Cup. Nie jest to turniej z tak dużą frekwencją jaką cieszą się niektóre polskie kongresy jednak ma swój urok. Jaki?

 

Przede wszystkim możemy zagrać na nowe, nieznane nam osoby grające innym systemem i w innym stylu. Oprócz par z Polski i Litwy przyjeżdżają także pary z Rosji, Estonii, Łotwy, Białorusi. Tu warto wspomnieć o problemie językowym. Przyjęło się, ze wspólnym dla wszystkich językiem na zawodach brydżowych jest język angielski. Jednak nie zawsze i nie wszyscy czują się komfortowo mówiąc po angielsku. Dlatego część ludzi mówi w swoim ojczystym języku licząc na to, ze przeciwnicy zrozumieją i zazwyczaj tak się dzieje, ale tylko zazwyczaj… Często można usłyszeć anegdoty jak to gracz usłyszał coś innego niż zadysponował rozgrywający.

W wolnym czasie oczywiście możemy zwiedzać Wilno. Warto na pewno zwiedzić stare miasto wpisane w 1994 roku na listę UNESCO, oprócz tego do zwiedzenia mamy aż 40 kościółów. Nie można też zapomnieć o zobaczeniu Ostrej Bramy, czy odwiedzeniu jednego z wielu cmentarzy. A przecież Polaków wiele z Wilnem łączy. Np. na cmentarzu na Rossie pochowany jest serce Józefa Piłsudzkiego.

Ostatnie na co warto zwrócić uwagę to nietypowy turniej – Commercial Pairs. Turniej komercyjny w Wilnie jest turniejem bez wpisowego, zamiast niego wpłacamy depozyt w wysokości 300 euro. Końcowy wynik turnieju (w IMPach) przeliczany jest na euro. Pary które uzyskały wynik dodatni dostają zwrot depozytu oraz odpowiednie nagrody. Z depozytu par o ujemnym wyniku jest potrącana odpowiednia suma. 1 IMP odpowiada 10 euro na parę. W tym roku zwycięska para zdobyła 560 euro, a najgorsza para przegrała 460.

Gratulacje dla Apolinarego Kowalskiego i Jerzego Russyana za wygranie głównego turnieju par oraz dla teamu ERA grającego w składzie: Andrey Arlovich, Łukasz Brede, Krzysztof Buras , Grzegorz Narkiewicz , Wojciech Strzemecki , Erikas Vainikonis za wygranie turnieju teamów.

 

środa, 31 października 2012

Kolejny wpis będący odpowiedzią na wasze zapytania do wyszukiwarek. Dlaczego warto grać w
brydża? Proste pytanie, a jednocześnie odpowiedź na nie jest taka złożona. Ale po kolei.

Brydż rozwija logiczne myślenie. To wie chyba każdy, brydż poprawia funkcjonowanie mózgu.
Uczy wyciągania wniosków, analitycznego myślenia, myślenia negatywnego (wyciąganie wniosków
poprzez skreślanie najgorszych lub niepasujących opcji). Osoby grające w brydża na starość rzadziej
zapadają na chorobę alzheimera, dłużej mogą się cieszyć życiem. Czy jednak brydż daje jakieś korzyści
obecnie, a nie w przyszłości?

Brydż to dobra zabawa. Wielu ludzi gra w brydża po prostu dla przyjemności. Brydż dostarcza im
okazję do rywalizacji. Możemy zmierzyć się zarówno z własnym umysłem jak i innymi graczami. I tutaj
właśnie warto wspomnieć o jednej z ważniejszych zalet grania w brydża.

Brydż to okazja do wspaniałych spotkań towarzyskich. Brydżyści wywodza się z różnych grup
społecznych, a jednak łączy ich wspólna pasja. Granie w brydża to także okazja do poznania znanych
i sławnych. W Polsce w brydża grają między innymi Renata Dancewicz czy Janusz Korwin Mikke.
Za granicą trudno nie wspomnieć o Bilu Gatesie czy Omarze Sharifie. Ale żeby ich spotkac trzeba
pojechać za granicę i…

Brydż to okazja do podróżowania po świecie. Turnieje brydża sportowego odbywają się na całym
świecie. Wielu Polaków bierze udział w turniejach we Francji, Chorwacji czy na Litwie. A jeśli
jesteś kobietą, juniorem lub seniorem dodatkowo masz duże szanse, że uda Ci się pojechać jako
reprezentacja Polski. Polscy juniorzy byli między innymi w Chinach, Turcji, Holandii.

Jeszcze nie przekonany? Przyjdź na turniej, zacznij naukę i sam sprawdź co przyciąga ludzi do grania w
brydża.

 

Zresztą było o tym już kiedyś: http://brydz.blox.pl/2009/01/Dlaczego-warto.trackback?key=8c8b79e6b5 

wtorek, 30 października 2012

Bardzo wiele osób trafia tutaj w poszukiwaniu informacji o nauce brydża. Miło, że tak wiele osób chce się nauczyć grać. Szkoda, że mają tak mało możliwości. Dlaczego mało? Bo samodzielna nauka wymaga wiele pracy, wysiłku i samozaparcia. A tego większość z nas nie posiada.

Jak więc najłatwiej nauczyć się grać? Znaleźć miejsca w którym nas nauczą. Idealnym przykładem jest TABU w Tarnowie czy naukabrydza.pl w Poznaniu. A w innych miastach?

Bardzo łatwo mają studenci Uniwersytetu Warszawskiego. Brydż jest przedmiotem Ogólnouniwersyteckim. Zamiast realizować historię fizyki czy etykę biznesu student może wybrać się na zajęcia z brydża. Smutna informacja jest taka, ze są one płatne. Zajęcia prowadzi Piotr Dybicz.

Zajęcia z brydża znajdziemy również na Uniwersytecie Szczecińskim. Są prowadzone na dwóch poziomach – początkującym i zaawansowanym. Organizuje je sekcja brydża sportowego AZS US na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Więcej informacji tutaj.

Płatne zajęcia z brydża zorganizowała również Politechnika Gdańska. Prowadził je Kuba Kasprzak. Przewidywano, że w ciągu jednego semestru odbędzie się 40-50h zajęć. To na pewno wystarczająco by czerpać przyjemność z gry i dobrze się bawić. Niestety nie ma informacji o planowanych zajęciach.

Ofertę nauki brydża przygotował także Katolicki Uniwersytet Lubelski. Na KULu działa sekcja brydżowa prowadzona przez Zbigniewa Pydę. Więcej informacji tutaj.l Sekcja brydża istnieje również na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, prowadzi ją Jakub Kotorowicz.

Jak widać oferta jest dość szeroka. Co więcej to na pewno nie wszystkie uczelnie, które oferują naukę brydża swoim studentom. Dodatkowym atutem brydża na uczelni jest to, ze często pozwala on zaliczyć jakieś zajęcia – przedmiot ogólnouniwersytecki lub w-f. Na część zajęć mogą uczęszczać także osoby, które już jakiś czas temu zakończyły swoją edukację.

Najłatwiej informacje o istnieniu sekcji brydżowej i o możliwościach nauki na danej uczelni zdobyć w Akademickim Związku Sportowym. Praktycznie przy każdej uczelni istniejej AZS w którym funkcjonuje sekcja brydżowa. Pytanie tylko, czy prowadzi zajęcia dla początkujących. 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 9
O autorze
dodajdo.com